Why does it have to be so expensive?! The other day I wrote on my personal blog that I was heading out to get the deets on Vela Shape. If you haven’t heard about it… it’s basically magic. Really expensive magic. I have… cottage cheese-y thighs and Vela Shape promises to smooth them all out without having to go under the knife.

But… it’s expensive and it’s not permanent. So you have to KEEP GOING BACK.

Here are the few things I learned:

  • It’s between $200 – $250 a POP
  • The first treatment feels a bit uncomfortable, but then most patients find the follow ups “relaxing”
  • You go once a week until you see the results you want. It’s $200-$250 a TIME.
  • People typically see results in 4 weeks.

I asked WHY ON EARTH anyone would EVER sign up to do something that would cost them THAT MUCH so often. I was told most people do it for a specific reason – a honeymoon for example.

So, I guess that means it’s back to the gym for me. 😉 I do not have that kind of disposable income and even if I did I don’t think I could justify the expense.

Leave a Reply